Po przywiezieniu zwierzęcia do lecznicy, w pierwszej kolejności jest ono badane przez lekarza weterynarii, następnie przechodzi podstawowe zabiegi profilaktyczne, takie jak odrobaczenie, odpchlenie i szczepienie – w przypadku psów poniżej 6 miesiąca życia szczepionką puppy(chroniącą przed wirusami zagrażającymi przede wszystkim w wieku szczenięcym), zaś starsze szczepionkami dhppi i rabbies (chroniącymi przed powszechnymi psimi wirusami oraz przed wścieklizną). Analogicznie u kociąt i kotów dorosłych. Następnie szukamy czytnikiem nr chipa, a gdy zwierze okaże się zachipowane, szukamy w dostępnych nam bazach - danych kontaktowych Właściciela.
Pracownik lecznicy wykonuje zdjęcia, które umieszczane są na stronie internetowej, facebooku, istagramie, oraz w poczekalni lecznicy wraz z opisem oraz zakłada kartotekę schroniskową.
Zwierzę chore lub poszkodowane w wypadku komunikacyjnym lub innych okolicznościach, w zależności od stopnia zagrożenia jest kierowane do znajdującego się w lecznicy szpitala, na salę operacyjną lub na oddział intensywnej terapii.
Gdy zwierzę u nas przebywa...
Do dyspozycji mamy boksy o pow. 12 m2 ogrzewane i klimatyzowane, z dużym oknem zapewniającym dostęp do światła dziennego. Boksy są codziennie sprzątane i myte. Zwierzęta maja stały dostęp do wody i karmy, która jest dobrana z wykluczeniem nietolerancji pokarmowej. Psy są wyprowadzane, co drugi dzień, aby mogły się wybiegać oraz przyzwyczajać do nowych ludzi. Zwierzęta chore są pod stałym nadzorem lekarza weterynarii.
Gdy właściciel szuka swojego psa...
Okres 14 dni, zanim zaczniemy szukać osoby chętnej do adopcji, to czas dla poprzedniego właściciela, aby mógł odnaleźć i odebrać swojego pupila. Udzielamy wszystkich dostępnych nam informacji i dokładamy wszelkich starań, aby zguba trafiła do swojego domu. Chcąc odebrać swojego pupila należy udokumentować prawo do jego posiadania, którym może być książeczka zdrowia, zdjęcia, czy rodowód.
Gdy osoba chętna chce adoptować psa lub kota…
Intensywnie poszukujemy osób chętnych do zabrania psa lub kota do nowego domu. Zastrzegamy sobie jednak możliwość wybrania najbardziej odpowiedniego opiekuna, uwzględniając charakter zwierzęcia, jego stosunek do obecności innych zwierząt oraz warunki mieszkaniowe. Zwierzę jest przekazywane na podstawie umowy adopcyjnej, tylko bezpośrednio osobie, która podejmuje się adopcji i legitymuje się ważnym dowodem tożsamości.
Zwierząt nie mogą adoptować :
- osoby nieletnie
- osoby nietrzeźwe
- osoby będące pośrednikami w adopcji
- osoby, które w przeszłości porzuciły lub zrzekły się praw własności adoptowanego zwierzęcia.
Przed adopcją, każde zwierzę jest odrobaczone, odpchlone, zaszczepione, zaczipowane oraz wysterylizowane (jeśli osiągnie odpowiedni wiek).
A potem…
Prawdziwą nagrodą dla nas jest wizyta nowego właściciela, wraz z zaadoptowanym od nas pieskiem lub kotkiem, by pochwalić się, bo każde z nich znalazło kogoś, kogo może ze wzajemnością kochać.
Zdarzają się jednak sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć i nowi właściciele decydują się na oddanie zwierzęcia ponownie pod naszą opiekę. Dopuszczamy możliwość zwrotu adoptowanego od nas zwierzęcia w ciągu 7 dni od dnia adopcji, bez ponoszenia żadnych konsekwencji. Decyzja ta musi być jednak poparta racjonalną przyczyną.